برای مشاهده این مقالات بر روی آنها کلیک کنید
Welcome to "Spirituality" pages...g1....به صفحات"معنویات" خوش آمديد
In the name of GOD, the most beneficent, the most merciful.

Read in the name of your Lord who creats.

bismilla
اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ
بنام ایزد رحمتگر مهربان

بخوان بنام پروردگارت ، آنکه بیافریند

فارسی
Prhomenext
English click
Akhavan Home Page

dad04
دکتر حسین اخوان  

خداشناسی-یکتاپرستی


ازآنگاه که آدمی پدیدار گشته وبا قوه هوش ، اندیشه و خرد ؛ بخود و پیرامون خود نگریسته شگفتیهای آفرینش اورا مات و مبهوت نموده است.
جهانشناسی مردمان را میتوان بدو گروه تقسیم کرد:
اول - دهری بودن یا باصطلاح جدیدتر ماده گرایی(Materialism).
دوم - باوردشتن به روح و معنویات (Spiritualism) یا خداپرستی.
اول - ماده گرایان - دهریون یا ماده گرایان تمام هستی را همین ظاهر جهان مادی می پندارند که با حواس پنجگانه (دیدن ، شنیدن ، بوییدن ، چشیدن و لمس کردن) قابل تجربه است . خود را نیز چون جانداران دیگر میدانند که زاده میشوند ، خورد و خوراک دارند ،تولید مثل میکنند و میمیرند.
این گرایش گرچه قدمت چندهزارساله دارد ولی پس از رنسانس اروپا که با تکیه هرچه بیشتر بر علم تجربی(Experimental Science) و اصالت انسان(Humanism) تحول و پیشرفت بیسابقه ای را در جهان باعث شد ، مورد توجه هرچه بیشتر قرار گرفت . دانشگاهیان و تحصیل کرده ها چه در غرب و چه در شرق که با پیشرفت های روز افزون علوم جدید و تکنولژی آشنا میشدند و یاوه گوییهای روحانیت کلیسای سالهای تاریک (Dark Ages)قرن هجدهم اروپا (و تا حدودی روحانیون دیگر) را مانعی بر سر راه این پیشرفت می دیدند بتدریج روحانیت را به کناری زدند و سخت شیفته مادیگری و ظواهر پر زرق و برق آن شدند . دراینجا باید متذکر شد که دانشمندان بزرگ علوم تجربی چون انشتین خود هیچگاه نه تنها خدا را انکار نکردند بلکه خداپرستی را لازمه دانشمند بودن میدانستند . از انشتین نقل قول کرده اند:
"Science without religion is lame. Religion without science is blind"
"علم بدون دین لنگ و دین بدون علم کور است "

بی توجهی به معنویات چه در اروپا و بویژه در اتحاد جماهیر شوروی باعث فقر اخلاقی در جامعه و بروز لاابالیگری ، پوچی ، اختلافات شدید طبقاتی ، فزونخواهی ، بیعدالتی و هرج و مرج اجتماعی گردید . در اتحاد جماهیر شوروی ایدئولژی کمونیستی که خود را حلال هر مشکلی قلمداد میکرد و صریجا دین را افیون ملتها می نامید پس از هفتاد سال زورگویی ، فریبکاری ، استبداد و کشتار ملیونها انسان آزاده بالاخره فرو پاشید و نسلی را بی هویت رها نمود . در آمریکا گرچه مردم با احساس خلأ در زندیگی ماشینی به معنویات (Spirituality) بازگشته اند ولی متأسفانه بازهم روحانیت ورشکسته کلیسا یکه تاز میدان شده تا مردمی خرافاتی را پرچمدار اخلاق کشور نماید و این خود خطری بزرگ برای آینده آمریکا و همه جهان خواهد بود .
دوم - باورمندان به روح و معنی - اخیرا آماری گرفته شده که نشان میدهد بیش از 90% مردم جهان بچیزی ورای جسم (Non-Physical) باور دارند - وجودی بسیار دانا(OmniScient) ، بسیار توانا(OmniPotent) و بسیار همه گیر (OmniPresent) . بیشتر مردمان اینرا "خدا " مینامند ولی گروهی هم او را وجدان جهانی (Universal Conscience) ، سرچشمه نیرو(Source Energy) ، ابرهستی هوشمند (Intelligent Super-being) ، میدان زهدان هولوگرافیک (Holographic Matrix Field) و غیره نام گزاری کرده اند .
کلمه "خدا "مبدأ دینی دارد و اوصاف او توسط ادیان الهی چون اسلام ، مسیحیت و یهودیت بیان شده است . این ادیان دارای سه اصل مشترکند :
یک - توحید یا یکتاپرستی :در همه ادیان الهی یکتایی بیهمتا آفرینش و پرورش جهان هستی رابعهده دارد .
دو - نبوت یا پیامبری :که برگزیدگانی بنام پیامبر باروشی ویژه بنام "وحی نبوت"دریافتهایی از پروردگار جهانیان داشته اند که به منظور ایجاد صلح و صفا ، امنیت و آرامش ، برادری و برابری در میان انسانها بیان داشته اند .
سه - معاد یا رستاخیز بمعنای اینکه مرگ پایان انسان نیست بلکه زندگی دیگری وجود دارد که تا بینهایت ادامه دارد .
حضرت محمد(ص) پیامبر خاتم از حضرت عیسی مسیح ، حضرت موسی و حضرت زرتشت پیامبران ادیان مسیحی ، یهودی و زرتشتی بسیار جدیدتر است . در حدود 1400 سال پیش حضرت محمد مبعوث شد و تاریخ زندگی او و نزول قرآن کتاب آسمانیش کاملا مشخص و روشن است . از تولد حضرت مسیح بیش از 2000 سال میگذرد و ظهورحضرت موسی و زرتشت هرکدام صدها سال پیش از آن گزارش شده . بگفته قرآن همه پیامبران الهی حامل یک پیام بوده اند ودلیل مبعوث شدن پی درپی پیامبران تحریف و تغییر فرموده های الهی توسط پیروان هر پیامبر بوده . همچنین در قرآن آمده است که حضرت محمد ، خاتم پیامبران است که معنای ضمنی آن عدم تغییر قرآن در آینده است .
ما میدانیم که تنها 10% اوستا سروده های حضرت زرتشت است (گاتها) آنهم ترجمه از زبانی که بکلی از میان رفته است و 90% دیگر تراوش افکارغالبا خرافی مغ هااست . تورات هم پس از اینکه تنها نسخه اصلی آن در آتش سوزی مهیب بیت المقدس بهنگام حمله بخت النصر از بین رفت سالها بعد در زمان کورش بزرگ باکمک حافظه خاخام عزراکاتب بازنویسی شد . انجیل های گوناگون هم همانطور که از اسامی آنها معلوم است توسط شاگردان حضرت مسیح گردآوری و ا ز زبان آرامی بزبان یونانی ، لاتین ، انگلیسی و غیره ترجمه شده است و باهم اختلافات فاحشی دارند .
یک موضوع را میتوان مسلم دانست که آنچه در این کتب دینی ( و حتی کتب روایات اسلامی) بر خلاف و متضاد با مطالب قرآن باشد از مبدأ حق نیست و نباید پذیرفته شود که بگفته قرآن:
"در سنت الهی هیچ اختلافی نخواهی دید"
.
جهت اطلاع از برداشت نویسنده این سطور، که متدین به دین اسلام است، از قرآن مبین به صفحات بعد مراجعه کنید .

 

 

فارسی
Prhomenext
English click
Akhavan Home Page